The infrared indoor standing heater comes with an adjustable height stand, 82cm-135cm. The remote automatically regulates the power consumption based on the selected temperature which eliminates any hot or cold cycling. The heating capacity of the device can be set to 4 different levels – 600W-900W-1200W or 1500W. The timer fitted in the heater allows it to automatically turn off itself when the temperature reaches to a desirable degree. The heater features a lightened aluminum body, built in carry handle and a height adjusting panel.
The Veito® free standing heater comprises of a control panel which has a display button and a protective grill that is crafted from 304 stainless that assures a lifetime guarantee. It holds a heating capacity of 6600 BTU/h with maximum power being 1500W. The battery operated remote control lets you set heat levels, activate and set the timer function and turn switches on and off. All Veito free standing heaters and their remote controls have the same frequencies which easily allow you to control several heaters with just one remote.
Technical Specifications:
Model: CH1500RE
Space for Use: 16 sq m
Power Supply: AC 120V 60Hz